W dniach 31 maja – 2 czerwca 2017 roku nasza konsultantka Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Lublin – Monika Mieleszko, brała udział w szkoleniu rocznym dla multiplikatorów sieci Eurodesk Polska.

Szkolenie było podzielone na dwie części: aktywność i mobilność. Pierwsza dotyczyła poznania różnorodnych form edukacji poprzez wspólną grę – uczestnicy mieli możliwość zagrać w grę edukacyjną Smile Urbo, w której wcielili się w role różnych stereotypowych osobistości zamieszkujących dany teren wiejski, czyli np. burmistrz, rolnik, właściciel targu, czy przewodnik duchowy, a okazją na nowy rozwój była wizyta inwestora chcącego wesprzeć finansowo udoskonalenie jakości życia i zatrudnienia, z oczywiście własnym zyskiem, jak w każdym innym interesie. Celem gry było uratowanie wioski poprzez spadek emigracji młodych ludzi, zmniejszenie poziomu bezrobocia i umieralności, a także zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszym stopniu. Zadanie nie było to tak oczywiste, ponieważ każdy uczestnik miał zupełnie różne plany i wizję rozwoju wioski, ale ostatecznie udało się uratować i wygrać grę w obu grupach – konsultanci Eurodesk sprawdzili się znakomicie w pracy zespołowej, jak i w interesie własnego dobra ;)

Ponadto poznaliśmy narzędzia i metody w pracy z młodzieżą opracowane przez organizację krakowską Europe4Youth, która dzięki wsparciu programu Erasmus + stworzyła bardzo korzystną grę planszową „Rozgryź to” oraz symulacyjną „Aktywator”. W obie gry będziemy mogli wkrótce pograć także w Lublinie, dlatego nie zdradzimy więcej szczegółów!

Druga część szkolenia polegała na zgłębianiu tajników prowadzenia eurolekcji: z wolontariatu, pracy i studiów za granicą. Dzięki skutecznym warsztatom i wskazówkom od trenerów, punkt Eurodesk Lublin będzie mógł teraz skutecznie realizować lekcje w szkołach z tematyki:

- Euroszanse

- Eurowolontariat

- Europraca

- Eurostudia

- Euroaktywacja     

Dziękujemy serdecznie Krajowemu Biurowi Eurodesk oraz wszystkim trenerom za pełen profesjonalizm w organizacji szkolenia oraz merytoryczne walory poszczególnych sesji, które pokazały konsultantom, jak wartościowa w dzisiejszych czasach jest grywalizacja, oczywiście przekazywanie informacji, a także networking.

                                                                  

Zdjęcia wykonali: Wawrzyniec Pater, Monika Mieleszko